Medarbetare

Genväg till e-posten
TimeEdit
Athena
Genväg till Mondo
Ladok
Survey&Report
Kurssidor
Box
Genväg till Primula

För din säkerhet

Vistelse på universitetet under helg/sen kväll ska anmälas till prefekt@isd.su.se

Skriv bara i ämnesraden, t.ex.: "Arbetar idag söndag till ca 16.30".

Om något händer i våra lokaler utanför ordinarie arbetstid kontaktar säkerhetsavdelningen prefekten för att få veta om någon behöver assistans.

Information inför ny termin

Fortsatt webbaserad undervisning i höst

Under period A-B kommer undervisningen vid Institutionen för språkdidaktik att vara webbaserad. På vår välkomstsida finns svar på studenternas frågor om hösten, så hänvisa dem gärna dit.

Undervisa online

Så planerar du din distansundervisning

Stockholms universitet har en mängd tjänster som tillgodoser behoven för distansundervisning. Centrum för universitetslärarutbildning har sammanställt tips på hur du kan planera din undervisning online.

Rutiner & Riktlinjer för medarbetare vid ISD

Administrativ service vid ISD

Arkivvård
Zakaria Lemmouh, 08 1207 6602
zakaria.lemmouh@isd.su.se

Budget Projekt
Agneta Eiseborn, 08 1207 6061
agneta.eiseborn@isd.su.se

Diariet DiVA
Margareta Skoglund Ålin
margareta.skoglund.alin@isd.su.se

Ekonomihandläggning
Sjukanmälan
Marja Vatalis, 08 1207 6695
marja.vatalis@isd.su.se

Felanmälan lokaler
Sektionen för lokalservice
Felanmälan

Internationell mobilitet
Studentavdelningen
Internationellt utbyte

IT-beställningar
datorer, ipad, licenser, e-postlistor
Benny Pettersson, 08 1207 6740
benny.pettersson@isd.su.se
Helpdesk, 08 16 1999
IT-support
Driftinformation

Kursplaner Kurslitteratur
Betygskriterier

Josefin Bloch, 08 1207 6649
josefin.bloch@isd.su.se

Kursvärderingar
Zakaria Lemmouh, 08 1207 6602
zakaria.lemmouh@isd.su.se

Lokalbokning Schemaläggning
Zakaria Lemmouh, 08 1207 6602
lokalbokning@isd.su.se

Lönehandläggare
Personalavdelningen
Christine Johnson, 08 16 2108
christine.johnson@su.se

Materialinköp Service
Benny Pettersson
benny.pettersson@isd.su.se

Personalfrågor
Maria Lans, 08 1207 6643
maria.lans@isd.su.se

Webb Trycksaker
Hilda Bergmar, 08 1207 6699
hilda.bergmar@isd.su.se
Grafisk manual
Verktyg för visuell identitet

fristående enheter vid isd:

Nationella prov i sfi
NC
Språkstudion